Exkurze do Pardubic - hvězdárna a letecké muzeum [02.10.2019]
Přidal Přidal Josef Kyncl , 02. říjen 2019

Exkurze do Pardubic

Ve středu 25.9.2019 jsme, tj. žáci 9. třídy, hned ráno dopravili na krounskou zastávku Kampelička, kde jsme všichni spořádaně s paní učitelkou L. Beniačovou nastoupili do autobusu, který nás odvezl na nádraží v Hlinsku. Odtud jsme jeli přímo do Pardubic. Nejdříve jsme v Pardubicích navštívili Hvězdárnu barona Artura Krause. Leží ve čtvrti Dukla a její hlavní náplní je popularizace astronomie pro širokou veřejnost. Pořádá astronomické kroužky pro děti a studenty, pravidelná večerní pozorování oblohy a přednášky pro širokou veřejnost na zajímavá témata z oblastí vědy a techniky. Hvězdárna disponuje několika přístroji, z nich největší je dalekohled typu Cassegrain se zrcadlem o průměru 45 cm. Přivítání bylo milé a prohlídka a beseda opravdu efektivní. Dozvěděli jsme se zde hodně zajímavostí o prvních kosmonautech, o letu na Měsíc (letos uplynulo 50 let od přistání Apolla 11 na Měsíci) a dalším dobývání vesmíru. Nechyběla interaktivní ukázka, jak vypadá naše galaxie a nekonečný vesmír. To všechny uchvátilo. Po besedě jsme se po točitých schodech dostali do kopule s hvězdářskými dalekohledy. Bohužel poprchávalo, a tak jsme se nemohli dalekohledem na oblohu podívat. V souvislosti s prohlídkou hvězdárny jsme se zapojili do akce Akademie věd ČR: „Pojmenuj exoplanetu” a zaslali návrhy pro jméno planety a hvězdy v souhvězdí Rysa. Pak jsme na společný oběd zavítali do útulné restaurace se speciálním názvem:„Blériot.” Pochutnali jsme si na výborném jídle a s nově nabitou energií se těšili na druhou část naší exkurze. Pomocí trolejbusu jsme se přesunuli k letišti, kde je poblíž umístěno Letecké muzeum Ing. Jana Kašpara. Vypravování o prvních letcích, výrobě prvních letadel a jejich vývoji bylo doplněno právě modely letadel té doby, včetně modelu letadla Blériot, na kterém Jan Kašpar provedl první dálkový let z Pardubic do Prahy. Mohli jsme si letadla vyzkoušet, obléci „letecké uniformy” prvních letců, prohlédnout si bojová letadla z I. a II. světové války. Nejzajímavější pak pro nás bylo řízení letadla ve virtuální realitě. Na letadlovém trenažéru jsme si všichni vyzkoušeli vzlétnout, letět a přistát na letadlové dráze. Domů jsme jeli velmi spokojeni plni dojmů a krásných zážitků.

Mgr. Lenka Beniačová

Dušičky a halloween ve IV. tř, 24.10.2014