Vlastivědný výlet IV. a V. třídy do Poličky [16.05.2016]
Přidal Přidal Josef Kyncl , 16. květen 2016

Vlastivědný výlet IV. a V. třídy do Poličky

Žáci IV. a V. třídy se společně vydali na vlastivědný výlet do krásného a historického města Polička. Odjížděli jsme od školy po druhé vyučovací hodině. Cesta netrvala dlouho, neboť Polička je vzdálena od Krouny zhruba 20 km. Vystoupili jsme na autobusovém nádraží a procházkou došli až k Centru Bohuslava Martinů (Městské muzeum a galerie Polička). Zde byli žáci rozděleni paní průvodkyní na dvě skupiny. První skupina nejdříve zahájila „výlet do středověku“ u modelu města, který přibližuje podobu města Poličky v 15. století. Následoval popis hradebního ochozu gotického opevnění města, který patří k nejlépe dochovaným městským fortifikacím v České republice. Program zahrnoval návštěvu expozice Historie města Poličky, kde se poutavým způsobem děti seznámily s historií královského věnného města Poličky od jejího založení českým králem Přemyslem Otakarem II. v roce 1265 až do současnosti. V expozicích si vyzkoušely celou řadu činností, např. mohly si postavit ze stavebnice město v jeho středověké podobě, obléci si část zbroje, vzít do ruky meč nebo nasadit přilbici, vážit na starých váhách atd. Na chvíli se také někteří žáci ocitli v roli ostrostřelce na střelnici či v roli účastníka městského trhu a tak získali přehled o dobových platidlech a zboží. Druhá skupina podvedením pan průvodce zatím podnikla výstup na věž kostela sv. Jakuba, kde si prohlédla rodnou světničku Bohuslava Martinů. Odměnou po zdolání 192 schodů bylo nejen poutavé a zajímavé vyprávění o životě skladatele, ale i o historii kostela a města. Poté se obě skupiny prohodily. Plni dojmů jsme po absolvování obou programů společně odešli na poličské náměstí. Slíbený krátký rozchod byl tečkou za zajímavým a poučným výletem. Ke škole jsme se vrátili v jednu hodinu.

Mgr. Lenka Žežulková a Mgr. Jitka Broulíková

Školní výstava 14.6.08