Dějepisná exkurze do Pardubic [07.02.2017]
Přidal Přidal Josef Kyncl , 07. únor 2017

Dějepisná exkurze do Pardubic

Ve středu 1.2.2017 navštívili žáci II. stupně Pardubice. Výlet byl záměrně připraven na den po předání pololetního vysvědčení jako odměna za dobrou práci a pěkné výsledky ve škole. Nejdříve jsme navštívili filmové představení v kině CineStar v Grandu. Nádherná pohádka režiséra Jiřího Stracha „Anděl Páně 2” zaujala všechny. Pak jsme se občerstvili a začali jsme procházku historickým centrem Pardubic, které je od roku 1965 městskou památkovou rezervací. Ukázali jsme si na Zelené bráně plastiku vytvořenou podle návrhů Mikoláše Alše, ztvárňující historickou událost dobývání Milána, jež vysvětluje, proč mají Pardubice ve znaku přední polovinu koně. Prošli jsme na Pernštýnské náměstí, pověděli jsme si o rozmachu Pardubic v období v 15. a 16. století za éry Pernštejnů, ukázali jsme si nejcennější památky: dům U Jonáše, Wernerův dům, kostel svatého Bartoloměje, Klášterní ulici s bývalými masnými krámy, morový sloup apod. Došli jsme k renesančnímu zámku, kde jsme navštívili stálé expozice zbraní, přírody a výstavu České korunovační klenoty. Zde děti podle pokynů plnily úkoly, hledaly indicie a na závěr se jim otevřela komnata s replikami korunovačních klenotů.

Výlet se i přes mrazivé a sychravé počasí vydařil.

Mgr. Lenka Beniačová

Rozsvěcení stromečku 2011