Přidal
Přidal Josef Kyncl
, 06. prosinec 2014
Anotace projektu
Projekt je zaměřen na logopedickou prevenci dětí
od 3let věku s využitím ICT a její souvislost s rozvojem osobnosti dítěte. Cílem
je vytvořit a ověřit systém pravidelné logopedické péče a prevence dětí
v předškolním vzdělávání s využitím interaktivních výukových technologií.
Cíl projektu
Vytvořit a v praxi ověřit systém pravidelné
logopedické péče pro všechny děti vyžadující preventivní péči.
Aktivity projektu
Aktivita 1: Vybudování interaktivního pracoviště
logopedické péče včetně výukového softwaru.
Aktivita 2: Přímá práce s dětmi v oblasti
logopedické prevence a péče
Forma realizace aktivity 2:
- 18 dětí se bude logopedické prevence účastnit
následovně:
- učitelka bude logopedické prevenci věnovat 0,5
hodiny denně
- v této denní časové dotaci bude obsaženo: 15
minut přímá práce s 1. dítětem, 15 minut přímá práce s 2. dítětem – během 1/2
odpracované hodiny tedy proběhnou dva bloky se dvěma různými dětmi
- za týden proběhne 10 bloků po 15 minutách přímé
logo práce s dětmi
- některých bloků se budou účastnit i rodiče děti,
bude jim poskytováno metodické vedení, aby s dítětem mohli pracovat i samostatně
doma
- po dobu trvání projektu takto proběhne nejméně
240 bloků logopedické prevence = 60 hodin přímé logopedické prevence; další
hodiny logo péče budou realizovány mimo tento projekt tak, jako doposud
- při předpokládaném počtu 18 podpořený dětí bude
každé dítě za dobu realizace projektu podpořeno přibližně 13 bloky přímé
logopedické prevence
- výběr dětí do bloků bude organizovat učitelka
dle individuálních potřeb dětí a dle jejich docházky
Aktivita 3: Prezentace výsledků projektu na 8.
ročníku Krajské konference o podpoře interaktivní výuky pořádané pravidelně naší
školou (říjen 2014) + podpora ostatním MŠ v případě zájmu o naše zkušenosti
Měřitelné výstupy
- vytvořený a ověřený systém logopedické prevence
a péče v rámci předškolního vzdělávání s využitím ICT
- počet podpořených dětí, příjemců logopedické
péče – cílová hodnota 18
- počet
bloků logopedické péče – cílová hodnota 240
-
interaktivní výukové logopedické pracoviště – cílová hodnota 1
Rozpočet projektu
99.590,- Kč, v tom: dotace 48.590,- Kč, vlastní zdroje: 51.000,- Kč
Vyhodnocení projektu
Rozvojový program „Podpora logopedické prevence
v předškolním vzdělávání v roce 2014“ proběhl v mateřské škole pod názvem
„Interaktivní logopedická prevence v MŠ Krouna“ v období 1.4. – 30.9.2014.
Projekt byl zaměřen na logopedickou prevenci dětí od 3let věku s využitím ICT a
její souvislost s rozvojem osobnosti dítěte. Cílem bylo vytvořit a ověřit systém
pravidelné logopedické péče a prevence dětí v předškolním vzdělávání s využitím
interaktivních výukových technologií a za tímto účelem vybudovat interaktivní
výukové logopedické pracoviště. Cílenou individuální logopedickou péči
zajišťovaly dvě pedagogické pracovnice - Mgr. Irena Kavková a Iva Hromádková. Do
projektu bylo zařazeno 18 dětí s různými vadami řeči a špatnou výslovností,
kterým byla věnována individuální logopedická péče v blocích, s využitím
interaktivních výukových pracovišť vybavených odborným software.
Měřitelné výstupy projektu:
- vytvoření a ověření systému logopedické prevence
a péče v rámci předškolního vzdělávání s využitím ICT - splněno
- počet podpořených dětí, příjemců logopedické
péče (cílová hodnota 18) – splněno (viz příloha)
- počet bloků logopedické péče (cílová hodnota
240) – splněno, překročeno (viz příloha)
- vybudování interaktivního výukového
logopedického pracoviště (cílová hodnota 1) - splněno
V průběhu měsíce února a března postupně proběhla
instalace té části vybavení pro zbudování nového interaktivního výukového
pracoviště (včetně speciálního softwaru), která nebyla financována z dotace.
V samém závěru března a prvních dubnových dnech poté zbývající část pracoviště
pořizovaná z dotace.
Ve dnech 10.-14.3.2014 byla provedena depistáž
mezi 56 dětmi v MŠ. Pro naši práci bylo vybráno celkem 18 dětí, přednostně
předškolních. Těžší případy logopedických vad jsme již dříve směřovali ke
klinickému logopedovi. Rodiče dětí v mateřské škole byli informováni o
uskutečnění projektu v mateřské škole způsobem obvyklým, tedy na informační
tabuli školy. S rodiči vybraných dětí byl veden individuální pohovor a předán
informační leták, osvětlující stanovený cíl projektu, jeho plánovaný průběh,
navržen způsob vzájemné spolupráce školy s rodinou. Nikdo z rodičů neměl
připomínky a všichni souhlasili se zařazením jejich dítěte do projektu.
Každá učitelka tak začala 1.4.2014 pracovat s 9
dětmi. U jednotlivých dětí byla následně provedena vstupní, později průběžná a
v závěru realizace projektu i výstupní diagnostika. Bylo započato i s vedením
průběžné evidence bloků logopedické péče. Vzhledem k tomu, že logopedické
pracoviště pořízené v rámci této dotace bylo již druhým interaktivním
pracovištěm (první škola pořídila z vlastních zdrojů již v r. 2013), mohla každá
z učitelek pracovat ve své třídě a dva 15 min. bloky denně tak plánovat
operativně dle každodenní situace, docházky dětí, apod. Informace rodičům o
realizaci projektu byly podávány v den uskutečnění individuálního bloku. Při
následném odchodu dítěte z MŠ byl rodičům předán pracovní list, který byl
připraven učitelkami pro jejich práci s dětmi doma. Obsahoval vždy říkanku,
grafomotorické cvičení a omalovánku. Tak byli rodiče nenásilně zapojováni do
individuální práce s dítětem, zároveň informování o postupu práce s ním a škola
získávala zpětnou vazbu o úrovni domácí práce rodičů s dětmi. V průběhu
uskutečňování projektu byl u vybraných dětí postupně zaznamenáván příznivý dopad
individuální péče.
Zvláště pak zafixovaní hlásky procvičováním,
aktivní užívání již vyvozených hlásek, které dosud dělalo dětem problémy,
vyvození vadné hlásky, odstranění ostychu promluvit nahlas, projevit se,
zlepšení jemné motoriky, orientace na ploše v návaznosti na praktické využívání
cvičení na interaktivní tabuli, včetně okamžité zpětné vazby.
Přímá logopedická prevence byla ukončena 30.9.
2014.
Výsledky projektu byly prezentovány na 8. ročníku
Krajské konference o podpoře interaktivní výuky pořádané pravidelně naší školou
dne 15.10.2014. Dále na webových stránkách školy.
Škola požádala o schválení projektu na následnou
logopedickou péči i pro rok 2015. Pedagogické pracovnice mají zájem s dětmi
pracovat i nadále a rozvíjet již ověřený systém individuální logopedické péče
pomocí informačních technologií v kombinaci s běžnými prostředky (např. pracovní
listy) prováděnými v rodině.
1242 Přečteno ·
|