Přidal
Přidal Josef Kyncl
, 15. červen 2016
Anotace projektu
Projekt je
zaměřen na logopedickou prevenci dětí od 3 let věku s využitím ICT a její
souvislost s rozvojem osobnosti dítěte. Cílem je udržet a dále rozvinout systém
pravidelné logopedické péče a prevence dětí v předškolním vzdělávání s využitím
interaktivních výukových technologií.
Cíl projektu
Cíl: Pokračovat v tvorbě a
ověřování stávajícího systému pravidelné logopedické péče pro všechny děti
vyžadující preventivní péči (viz. Rozvojový program
Podpora logopedické prevence v předškolním vzdělávání v roce 2014). Pokusit se
jej rozvinout o zvukový záznam práce s dítětem s cílem ověření zvýšené míry
efektivnosti působení na dítě a rodinu.
Zdůvodnění:
- dětí s vadami řeči přibývá,
rodina nedokáže ani odborně ani včas reagovat
- prevenci a péči o děti s vadami
řeči v odborných zařízeních znemožňuje v našich podmínkách časový a finanční
deficit rodin - nutnost dojíždění do logopedických zařízení
- pokud není vada
řeči podchycena včas, následují odklady školní docházky z důvodu špatné
výslovnosti dětí s často následnou neúspěšností v ZŠ
Aktivity projektu
Aktivita 1: Doplnění výukového
softwaru a didaktických pomůcek.
Aktivita 2: Přímá práce s dětmi
v oblasti logopedické prevence a péče
Forma realizace aktivity 2:
18 dětí se bude logopedické
prevence účastnit následovně:
- učitelka bude logopedické prevenci
věnovat 0,5 hodiny denně
- v této denní časové dotaci bude
obsaženo: 15 minut přímá práce s 1. dítětem, 15 minut přímá práce s 2. dítětem –
během 1/2 odpracované hodiny tedy proběhnou dva bloky se dvěma různými dětmi
- za týden proběhne 10 bloků po 15
minutách přímé logo práce s dětmi
- některých bloků se budou účastnit
i rodiče dětí, bude jim poskytováno metodické vedení, aby s dítětem mohli
pracovat i samostatně doma
- po dobu trvání projektu takto
proběhne nejméně 240 bloků logopedické prevence = 60 hodin přímé logopedické
prevence; další hodiny logo péče budou realizovány mimo tento projekt tak, jako
doposud
- při předpokládaném počtu 18
podpořených dětí bude každé dítě za dobu realizace projektu podpořeno přibližně
13 bloky přímé logopedické prevence
- výběr dětí do bloků bude
organizovat učitelka dle individuálních potřeb dětí a dle jejich docházky
Aktivita 3:
Prezentace výsledků projektu na 10. ročníku Krajské konference o podpoře
interaktivní výuky pořádané pravidelně naší školou (říjen 2016) + podpora
ostatním MŠ v případě zájmu o naše zkušenosti
Měřitelné výstupy
vytvořený a ověřený systém
logopedické prevence a péče v rámci předškolního vzdělávání s využitím ICT a
didaktických pomůcek
počet podpořených dětí, příjemců
logopedické péče – cílová hodnota 18
počet bloků logopedické péče –
cílová hodnota 240
dvě
interaktivní výuková logopedická pracoviště – doplnění softwaru
Rozpočet projektu
38.616,- Kč, v tom: dotace 29.616,- Kč, vlastní zdroje:
9.000,- Kč
Vyhodnocení projektu
Projekt „Interaktivní logopedická
prevence v MŠ Krouna“ navazoval na stejnojmenný projekt logopedické prevence
z roku 2014. Proběhl v mateřské škole v období 1.5. – 31.10.2016. Projekt byl
zaměřen na logopedickou prevenci dětí od 3let věku s využitím ICT a její
souvislost s rozvojem osobnosti dítěte. Cílem bylo pokračovat v tvorbě a
ověřování stávajícího systému pravidelné logopedické péče pro všechny děti
vyžadující preventivní péči (viz. Rozvojový program Podpora logopedické prevence
v předškolním vzdělávání v roce 2014). Cílenou individuální logopedickou péči
zajišťovaly dvě pedagogické pracovnice- Mgr. Irena Kavková a Iva Hromádková. Do
projektu bylo zařazeno 18 dětí s různými vadami řeči a špatnou výslovností,
kterým byla věnována individuální logopedická péče v blocích, s využitím
interaktivních výukových pracovišť vybavených odborným software a didaktickými
pomůckami. Při každodenní práci s dětmi jsou neustále rozvíjeny řečové
dovednosti dětí – individuálně, ve skupině i v rámci projektu logopedické
prevence. Logopedická pracoviště v obou třídách využívají všechny děti MŠ,
pedagogové i rodiče dětí, kteří s námi při rozvíjení řečových schopností dětí
spolupracují.
Ve dnech 15.-30.4. byla provedena
depistáž mezi 56 dětmi v MŠ. Pro naši práci bylo vybráno celkem 18 dětí,
přednostně předškolních. Těžší případy logopedických vad jsme již dříve
směřovali ke klinickému logopedovi. Rodiče dětí v mateřské škole byli
informováni o uskutečnění projektu v mateřské škole způsobem obvyklým, tedy na
informační tabuli školy. S rodiči vybraných dětí byl veden individuální pohovor
a předán informační leták, osvětlující stanovený cíl projektu, jeho plánovaný
průběh, navržen způsob vzájemné spolupráce školy s rodinou. Nikdo z rodičů neměl
připomínky a všichni souhlasili se zařazením jejich dítěte do projektu.
Každá učitelka tak začala 1.5.
pracovat s 9 dětmi. U jednotlivých dětí byla následně provedena vstupní,
později průběžná a výstupní diagnostika. Bylo započato vedení docházky. Vzhledem
k tomu, že díky dotaci MŠMT, škola získala již druhé interaktivní pracoviště,
mohla každá z učitelek pracovat ve své třídě a dva 15 min. bloky denně tak
plánovat operativně dle každodenní situace, docházky dětí apod. Informace
rodičům byly podávány v den uskutečnění individuálního bloku. Při odchodu
dítěte z MŠ byl rodičům předán pracovní list, který byl připraven učitelkami
pro jejich práci s dětmi doma. Obsahoval vždy říkanku, grafomotorické cvičení a
omalovánku. Tak byli rodiče nenásilně zapojeni do individuální práce s dítětem a
zároveň informování o postupu práce s ním. V průběhu uskutečňování projektu byl
u vybraných dětí postupně zaznamenáván příznivý dopad individuální péče. Zvláště
pak zafixovaní hlásky procvičováním, aktivní užívání již vyvozených hlásek,
které dosud dělalo dětem problémy, vyvození vadné hlásky, odstranění ostychu
promluvit nahlas, projevit se, zlepšení jemné motoriky, orientace na ploše
v návaznosti na praktické využívání cvičení na interaktivní tabuli, včetně
okamžité zpětné vazby. Některých bloků se účastnili i rodiče dětí, bylo jim
poskytováno metodické vedení, aby s dítětem mohli pracovat i samostatně doma.
Tento způsob spolupráce s rodiči nahradil původně zamýšlený způsob ve formě
zvukové nahrávky práce s dítětem, který se ukázal být málo efektivním a proto
byl nahrazen právě přímou účastí rodičů.
1063 Přečteno ·
|